Sıcak Sular

tarafından
191
Sıcak Sular

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, Pasifik’in alçakta yatan ulusları için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor. Deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı erozyonu ve süper tayfunlar zaten bilim adamlarının on yıl içinde dalgaların altında kaybolabileceklerine dair öngörülerini kanıtlıyor. Vlad Sokhin

SICAK SULAR, iklim değişikliğinin Pasifik Bölgesi’ndeki korunmasız topluluklar ve çevre üzerindeki etkilerini araştıran uzun vadeli bir fotoğraf projesidir. Yükselen deniz seviyelerinden ve El Niño ve süper tayfun gibi giderek artan aşırı hava etkilerinin etkilerinden, su baskınlarına ve kuraklıklara, kıyıların tahrip edilmesine ve ilk iklim mültecilerine – Ben cephede neler olduğuna dair görsel kanıtlar topluyorum bugün insan yapımı küresel ısınmanın ve bu fenomenlerin nasıl ele alındığı.

YUKARIDA: Kiribati’deki Güney Tarawa Mercan Adası sakinleri, Bairiki kasabası yakınlarındaki lagünde yıkanıyor. Deniz duvarları atolün minik adacıklarını yükselen deniz seviyesinden korur, ancak birçoğu sürekli olarak yüksek gelgitlerle tahrip olur. (Güney Tarawa, Kiribati)

YUKARIDA: Abaiang’ın tepesindeki ölü hindistancevizi ağaçları, toprakların gittikçe aşındığı ve yüksek gelgitlerde meydana gelen düzenli sellerden dolayı tuzlu hale geldiği bir alanda. Abaiang, Kiribati’nin en çok tehdit altındaki adalarından biridir. Hükümet, bu bölgenin “Kiribati’nin gelecekte bekleyebileceği şeyler için bir barometre” olduğunu söylüyor. 1970’lerden beri Tebunginako sakinleri deniz seviyelerinin yükseldiğini görmüş ve bugün köyün büyük bir kısmının terk edilmesi gerekiyor. (Tebunginako, Kiribati) 2013’ten beri Tuvalu, Kiribati, Tokelau ve Marshall Adaları’ndaki deniz seviyesinin yükselmesi, Papua Yeni Gine’de kara kepçeleri ve ilgili iklim değişikliği sorunları, Vanuatu, Tuvalu ve Fiji’deki süper siklonlar ve Okyanusya’daki ülkelerin çoğunda seyahat ettim ve Solomon Adaları’ndaki iklim değişikliğine bağlı göçler. Bugün insanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan, varlığını tehdit eden toplulukların prizmasından iklim değişikliğini belgelemeyi amaçlıyorum. Sıcak Sular, küresel ısınmanın gelecek nesiller için uzak bir gerçeklik olmadığını, hepimizin ortak sorumluluk alması ve derhal harekete geçmesi gereken kritik bir konu olduğunu göstermektedir.

YUKARIDA: Papua Yeni Gine’deki sahil köyü Hanuabada’da plastik bir içme suyu kalkar. İklim değişikliğiyle birlikte, gelgitler artmakta ve ciddi sağlık sorunları ile mücadele etmektedir. Gelgit olaylarında, insan atığı su kaynakları arasında serbestçe akar, ishal, dizanteri ve tifo gibi su kaynaklı hastalıklar yayılmaya başlar ve içme suyu az olur. (Hanuabada köyü, Port Moresby, Papua Yeni Gine)

YUKARIDA: Güney Tarawa’daki Kiribati Parlamento Binası önünde çocuklar. Kiribati, Pasifik Okyanusunda yer alan dört ulustan biri. Kiribati’nin atollarının çoğu deniz seviyesinden birkaç metreden fazla yükselmez ve yükselen denizlere karşı çok savunmasızdır. (Güney Tarawa, Kiribati) 2015 rekorda en sıcak yıl oldu ve deniz sıcaklıkları artıyor. Pasifik’teki iklim koşullarının çoğundan sorumlu olan El Niño hava düzenleri yoğunlaşıyor. Güney Pasifik’teki Kategori 5 Cyclone Pam’den First Nations’ın altındaki buzun erimesine kadar – fırtınalar, kuraklıklar, sel ve ısı dalgaları daha şiddetli ve sık hale geliyor. Değişen hava koşullarının sonuçları oldukça karmaşıktır. Fiziksel çevresel değişiklikler kültürü, tarihi ve geleneği etkilemektedir. Yükselen deniz seviyeleri ve erozyon, zaten küçük toprak kütlelerini küçülmekte ve ekosistemlerdeki değişiklikler gıda kaynaklarını ve turizmi etkilemektedir. Topluluklar deniz duvarları inşa ettiklerinde, fırtına dalgalanmalarıyla yok edilirler. İnsanlar bir kasırgadan sonra evleri ve okulları yeniden inşa ettikçe başkaları tarafından zarar görürler. Yükselen sıcaklıklar bir kez katı buz kırılır ve aksi takdirde güçlü topluluklarda çatlaklar görülür. İnsanların iç bölgelere taşınması gerekiyor ve en aşırı durumlarda, tamamen yer değiştiriyorlar. “Savaştan veya zulümden kaçmıyorlar, kendi çevrelerinden kaçıyorlar. Onlar dünyanın ilk iklim değişikliği mültecileri. ”